Top
logo
Laboratuvar
Deney Laboratuvarı

Deney Laboratuvarları, trafo yağlarında; elektriksel, fiziksel, kimyasal testler ve çözünmüş gaz analizleri konularının yanı sıra trafolarda elektriksel testler konusunda da faaliyet göstermektedir.

Deney Laboratuvarları, TS EN/ISO 17025 Standardının gerekliliklerini yerine getiren ve kalite sistemini sürekli iyileştiren, müşteri odaklılık ilkesinden ödün vermeden çalışan, tarafsızlık ve hizmetin kalitesini en üst düzeyde tutan bir laboratuvar olarak hizmetlerine devam etmektedir.

Deney Laboratuvarları, numune alma işleminden, analizleri gerçekleştirme ve raporlama aşamasına kadar konusunda uzman ve deneyimli bir kadro ile çalışmaktadır.

Trafo Yağları

İnsan sıhhatinin takibinde kan analizleri ne kadar yol göstericiyse trafo seyrinin takibinde elektriksel, fiziksel, kimyasal testler ve çözünmüş gaz analizleri o kadar yol göstericidir.

Trafolarda yalıtımı sağlayan ve soğutma görevini üstlenen madeni yağlar zamanla gerek trafonun aktif elemanları arasında çeşitli sebeplere dayanan deşarj sonucu, gerekse yüke bağlı ısı farklılıklarından kaynaklanan hava alışverişi sonucu kimyasal olarak bozulurlar.

Numune Alma

Bir maddenin tamamı hakkında bilgi edinmek ve onu tanımak istersek, en küçük parçasında da aynı bilgi bütünlüğünü bulabiliriz. Bu amaçlı bir maddeyi analiz etmek üzere, o maddeden alınan yeterli miktardaki bölüme numune denir.

Numuneler maddelerin tümünü temsil ettiği için, yağ numunesi de trafoda, depoda ve stokta bulunan yağın tamamını temsil edecektir. Bu nedenle numune alırken gerekli kurallara uyulmalı ve gerekli özen gösterilmelidir. Numune alacak kişinin bu kuralları ve yalıtım yağının herhangi bir kirlenmeye karşı çok hassas olduğunu bilmesi gerekir. Yağ numunesi almada en önemli husus, numuneyi doğru noktadan doğru şartlarda almak ve numuneye yabancı parçacık girişini önlemektir.

Yağ analizi özellikle bazı testlerimizde ppm (milyonda parçacık sayısı) düzeyinde yapılmaktadır. Bu nedenle dikkatli, temiz ve uygun koşullarda alınmayan yağ numunesinin analiz sonucu gerçek dışı ve yanıltıcı olacaktır.

Fiziksel, Kimyasal ve Elektriksel Testler

Fiziksel, kimyasal ve elektriksel testler kapsamında aşağıdaki konularda laboratuvarımızda gerekli test ve analizleri gerçekleştirmekteyiz.

 • Delinme Gerilimi

 • Güç Faktörü

 • Renk Tayini

 • İç Yüzey Gerilimi

 • Asit Miktarı

 • Su Miktarı

 • Parlama Noktası

 • Anilin Noktası

 • Özgül Yoğunluk

 • Furanik Bileşikler

 • Viskozite

 • Korozif Sülfür

Yağda Çözünmüş Gaz Analizi (DGA)

Gaz analizleri, oluşmakta olan arızaların tespitinde ve oluşmuş arızaların sebebini belirlemekte çok önemli bulgular verir. Gaz analizleri; yeni ve onarılmış trafoları kontrol etmek, işletmedeki kullanım hatalarını belirlemek ve işletmedeki trafolardan erken uyarı bilgileri almak amacıyla yapılmaktadır. Yağda çözünmüş gaz analizi, karbon monoksit, karbon dioksit, hidrojen, metan, etan, etilen asetilen, azot ve oksijen gibi yağ içinde belli gazların konsantrasyonlarını belirlemek için kullanılır.